Bóle kręgosłupa – informacje ogólne

 

  • Czym spowodowane są te schorzenia?

Na pierwszym miejscu należy wymienić naszą budowę ciała, genetyczną zdolność organizmu do wytrzymywania obciążeń, czyli wszystkie czynniki decydujące o szybkości degeneracji kręgosłupa które dostajemy „w spadku” po rodzicach. Drugie miejsce stanowi nasz tryb życia: rodzaj wykonywanej pracy, aktywność fizyczna, dźwiganie ciężarów, sposób odżywiania się oraz stosowanie używek (papierosy, alkohol itp.). Niewłaściwe postępowanie oraz obciążająca praca (intensywna fizycznie lub siedząca przez 8 godzin) stanowią w praktyce najczęstszą przyczynę powstawania dolegliwości pochodzących od kręgosłupa.

  • Które z występujących bólów kręgosłupa trudno się leczy?

Najtrudniejsze z powszechnie występujących bólów kręgosłupa w leczeniu są urazy kręgosłupa po wypadkach np. samochodowych. Zależnie od stopnia urazu należy być niezwykle ostrożnym w ocenie przypadku danego pacjenta. Innym dość trudnym w leczeniu rodzajem schorzeń są zmiany degeneracyjne kręgosłupa potęgowane dysfunkcjami budowy kręgosłupa i całego ciała (uwarunkowaniami genetycznymi) oraz różnymi zmianami chorobowymi komplikującymi rehabilitację. Często też leczenie podjęte za późno lub przy zbyt dużych zmianach głównie chodzi tutaj o krążki międzykręgowe to one skutkują niepowodzeniem w leczeniu nieoperacyjnym.

  • Jak uniknąć bólu kręgosłupa?

Najważniejsze w profilaktyce kręgosłupa jest by nie dopuścić do zmian degeneracyjnych krążków międzykręgowych (przepuklin) oraz procesu tworzenia się i pogłębiania skoliozy. W tym celu każdy z nas powinien świadomie stosować w codziennym życiu podstawowe zasady „szkoły pleców”. Jest to zbiór praktycznych porad na temat powstawania bólu pochodzącego od kręgosłupa, zachowań i nawyków w życiu codziennym oraz postaw chroniących przed bólami, a także ćwiczeń profilaktycznych łagodzących dolegliwości.

  • Najczęstsze błędy które popełniamy mając chory kręgosłup?

JJako pierwsze zło należy wymienić stosowanie bezmiaru tabletek przeciwbólowych. W wielu przypadkach widzimy bądź słyszymy o tym, że niektórzy wolą na przykładzie bólu zęba stosować środki przeciwbólowe niż iść do dentysty to na dłuższą metę działanie takie jest absurdalne. Identycznie jest z kręgosłupem, często jako ostateczność wybieramy wizytę u specjalisty w przypadku, kiedy ból już nie daje możliwości normalnego funkcjonowania. Drugim błędem są ciężkie prace fizyczne osób z dyskopatią lub znaczną skoliozą. Na trzecim miejscu należy wymienić brak profilaktyki, bagatelizowanie pierwszych objawów oraz niewłaściwe próby leczenia. Lepsza świadomość profilaktyki w społeczeństwie mogła by spowodować wczesne przeciwdziałanie skutkom degeneracji kręgosłupa w momencie, kiedy leczenie jest relatywnie łatwe a zmiany w kręgosłupie całkowicie odwracalne. Pierwsze drobne objawy bólowe pokazują zwykle, że nadszedł czas na profilaktykę i rehabilitację, tego trzeba się nauczyć.

  • Które z proponowanych metod leczenia bólów kręgosłupa są najskuteczniejsze?

Nie ma złotego środka, wyróżnić jednak tutaj trzeba kompleksowe podejście z zakresu rehabilitacji , które obejmuje metody rozciągania (często nazywane trakcją) lub mobilizacji kręgosłupa wraz z ćwiczeniami (kinezyterapią) oraz zabiegami fizykoterapii (np. laseroterapia, elektroterapia, magnetoterapia, masaż). Często trakcje i kinezyterapia łączone są w jedno pod postacią terapii manualnej. Rozciągnięcie kręgosłupa ma na celu uwolnienie od ścisku i kompresji krążków międzykręgowych, których wypuklenia uciskając na korzenie nerwowe powodują ból. Ćwiczenia kręgosłupa mają na celu stabilizację i korekcję jego ustawienia oraz wzmocnienie gorsetu mięśniowego. Należy tutaj podkreślić, że sama farmakoterapia stosowana na bóle zlokalizowane od kręgosłupa stanowi jedynie dodatek do prawidłowej rehabilitacji, natomiast efekt jej odosobnionego działania jest najczęściej słaby i krótkotrwały.

  • Jakie objawy mogą świadczyć o schorzeniach kręgosłupa i kiedy udać się do lekarza?

Jeżeli tylko pierwsze bóle pochodzące od kręgosłupa spowodują jakiekolwiek ograniczenia np. przy wsiadaniu do samochodu, wiązaniu butów a także będą sprawiać dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu należy już udać się do lekarza lub właściwego specjalisty. Bóle promieniujące do ręki lub nogi, rwa kulszowa, zaburzenie czucia w palcach lub częste ich drętwienia oznaczają często stan zaawansowanej dyskopatii i wymagają podjęcia jak najszybszego, specjalistycznego leczenia.

Dodaj komentarz